Ale było pięknie ! Bardzo cieszymy się, że tym razem to właśnie w naszym kościele miał miejsce drugi dzień koncertu w ramach festiwalu im. Alojzego Tauxa (kompozytor pochodzący z Braszowic k. Ząbkowic, zmarły w 1917r. ). Było to  14 października 2018. Wystąpił Opolski Chór Kameralny z Opola pod dyrekcją Mariana Bilińskiego, Chór Cantate Deo pod dyr. Piotra Bałandy oraz kwintet smyczkowy z Opola. Dla nas, sióstr klauzurowych, które nie chodzą na koncerty do filharmonii, była to „uczta duchowa” … dla ucha ! W programie były m. in. utwory Tauxa ( słynny już u nas „Marsz dla Zabkowiczan”), Mozarta, Corellego, Myrina, Frisina, Rodrigo.

Przed samym koncertem krótkie wprowadzenie biograficzne o Alojzym Tauxie zaprezentował Jerzy Organiściak. Sam Alojzy Taux to bardzo ciekawa postać. Przed zainaugurowaniem festiwalu jego imienia, niewielu chyba ząbkowiczan wiedziało, że ten niezwykle utalentowany muzyk pochodził z Braszowic i że tak szybko wspiął się po stopniach kariery zawodowej. To właśnie on założył istniejące do dziś Mazarteum. Dla zainteresowanych tą postacią sporo informacji znajduje się na stronie Jerzego Organiściaka.

Po koncercie wykonawcy zostali zaproszeni na kawę do naszej rozmównicy, gdzie Matka M. Gabriela osobiście im podziękowała.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki koncert w naszym kościele !

 

Menu